Plánujete začít podnikat, ale potřebujete finanční prostředky, abyste své podnikání mohli rozjet? Řešením může být půjčka na IČO – půjčka pro osoby samostatně výdělečně činné. Tento typ půjčky můžete získat jak u bank, tak u nebankovních institucí. V článku se podrobně zaměříme na problematiku půjček na IČO – v čem se liší od běžných úvěrů, kdo a za jakých podmínek na ně může dosáhnout, a také na jejich výhody a nevýhody. Chcete se dozvědět více? Přečtěte si náš článek!
Obsah:
- Rozdíl mezi běžnou půjčkou a půjčkou na IČO
- Jaké jsou podmínky pro získání půjčky na IČO?
- Co musí obsahovat smlouva o půjčce na IČO?
- Výhody a nevýhody půjčky na IČO
Rozdíl mezi běžnou půjčkou a půjčkou na IČO
Běžný úvěr může být poskytován bez stanovení účelu anebo na konkrétní spotřební účel – nákup nemovitosti, rekonstrukci nebo nové vybavení domácnosti apod. V zákoně o spotřebitelském úvěru je možné najít přesná pravidla, podle kterých jsou tyto půjčky poskytovány, a rovněž podmínky, které musí být pro poskytnutí finanční podpory splněny.
Půjčky pro osoby samostatně výdělečně činné spadají do trochu jiné kategorie – jsou poskytovány pro start, rozvoj nebo povzbuzení vašeho podnikání. Základní pravidla poskytování půjčky na IČO se řídí ustanoveními občanského zákoníku o úvěru, ale podmínky čerpání takové půjčky závisí na instituci, která tento typ půjčky poskytuje. V závislosti na poskytovateli půjčky se mohou lišit podmínky jako je doba trvání smlouvy, maximální výše úvěru nebo jeho cena.
Jaké jsou podmínky pro získání půjčky na IČO?
V podstatě vše závisí na poskytovateli půjčky. V závislosti na tom, kde o půjčku pro osoby samostatně výdělečně činné žádáte, se mohou lišit požadavky, které musíte splnit. Můžeme však vyčlenit nejběžnější podmínky, které věřitelé vyžadují pro poskytnutí půjčky:
- dosažení plnoletosti;
- státní občanství České republiky;
- živnostenské oprávnění, tj. povolení k provozování podnikatelské činnosti v České republice;
- doložené daňové přiznání a doklad o obratu alespoň za poslední rok;
- doklad o vlastnictví a zástavě nemovitostí.
Pokud teprve začínáte podnikat a nemůžete předložit daňové přiznání, můžete u některých institucí ručit za své závazky zástavou majetku. Ne vždy je však takové řešení vhodné, a ne vždy je nezbytné. Neváhejte se na podmínky získání půjčky pro své podnikání dotázat u více než jednoho poskytovatele. Úroveň ochoty podstupovat úvěrové riziko se u jednotlivých finančních institucí liší.
Co musí obsahovat smlouva o půjčce na IČO?
Jako každá jiná smlouva, také smlouva o půjčce pro osoby samostatně výdělečně činné by měla obsahovat určité náležitosti. Ačkoli zákon nestanoví, že by taková smlouva musela mít písemnou formu, je v zájmu právní jistoty obou smluvních stran, tedy žadatele i poskytovatele, aby byla smlouva sjednána písemně. To však neznamená, že by smlouva musela být vytištěna a vlastnoručně podepsána. Smlouvu o půjčce můžete sjednat i prostředky umožňujícími komunikaci na dálku, například po e-mailu nebo potvrzením SMS kódem.
Smlouva o půjčce by měla vždy obsahovat následující:
- údaje o žadateli o půjčku;
- údaje o instituci poskytující finanční prostředky;
- závazek poskytovatele vyplatit žadateli úvěr ve sjednané výši;
- závazek žadatele splácet půjčku ve stanovené lhůtě spolu s úroky a všemi poplatky, které jsou zakotveny v smlouvě;
- důsledky prodlení se splácením, jako jsou sankce v podobě smluvní pokuty nebo úroků z prodlení.
Výhody a nevýhody půjčky na IČO
Jako každá půjčka má i půjčka pro živnostníky své výhody a nevýhody. Které to jsou? Najdete je zde:
Výhody
- přístup ke kapitálu – půjčka pro osoby samostatně výdělečně činné umožňuje realizovat cíl vašeho podnikání, který by bez poskytnutí konkrétních finančních prostředků nebyl možný. Investice, nákup potřebného vybavení nebo další rozvoj – to vše může umožnit půjčka na IČO;
- nepotřebujete investory – můžete tak mít plnou kontrolu nad financemi své společnosti;
- finanční flexibilita – půjčku pro samostatně výdělečně činné osoby můžete přizpůsobit svým podnikatelským potřebám.
Nevýhody
- případné požadavky ze strany bank a finančních institucí – například předložení dosavadních příjmů společnosti, což nemusí být u nových podniků možné;
- vysoké náklady – půjčky pro osoby samostatně výdělečně činné mohou mít vysoké úrokové sazby nebo jiné poplatky.
Půjčky pro osoby samostatně výdělečně činné vám mohou pomoci rozvíjet a stabilizovat vaše podnikání. Dříve než se však rozhodnete pro takovou půjčku, důkladně vyhodnoťte svou finanční situaci a podmínky čerpání financí od poskytovatele půjčky. Při rozhodování o půjčce zhodnoťte nejen podmínky úvěru, ale také důvěryhodnost poskytovatele. Poskytovatelé s oprávněním od České národní banky podléhají přísnější regulaci, jejímž cílem je chránit spotřebitele. Ačkoli v případě půjčky na IČO nebudete v postavení spotřebitele, je pravděpodobné, že poskytovatelé s oprávněním ČNB budou uplatňovat vyšší standardy také na své podnikatelské produkty.