Obsah:
Jaká by měla být finanční rezerva?
Finanční rezerva, nebo také „železná rezerva“, je volně dostupná částka peněz, kterou využijete pouze v případě krize nebo opravdu nezbytného nečekaného výdaje. Určitě to nejsou peníze na rozhazování, dovolenou nebo nákup luxusního oblečení -jsou určeny opravdu jen pro případ nouze. Finanční rezerva je proto určena na podporu krizových situací! Finanční rezerva umožňuje vyhnout se půjčkám v případě nečekaných výdajů. Kdo si aktivně nevytváří a neudržuje finanční rezervu, vystavuje sebe i svou rodinu velkému riziku. Nenechávat věci náhodě a mít dostatečnou finanční rezervu vám pomůže bez větších potíží překonat obtížné životní období, ve kterém vás zasáhnou nečekané výdaje nebo máte výkyvy v příjmech. Každého to může potkat: ztráta zaměstnání, dlouhodobá nepřítomnost v práci z důvodu nemoci, zdravotní péče, oprava auta, příliš nákladné renovace nebo finanční podpora rodiny. Klíčové je správné nastavení výše finanční rezervy. Kolik byste měli mít našetřeno pro případ finanční nouze? Obecná rada zní, že finanční rezerva by měla být alespoň ve výši tří až šesti měsíčních platů. Pro podnikatele by tato částka měla být vyšší. Ale v reálném životě je velmi individuální, kolik si měsíčně odkládat stranou. Záleží také na vaší konkrétní situaci, například student nemá stejné finanční závazky jako rodina s dospívajícími dětmi nebo rodič samoživitel. Proto je nejlepší rada, kolik spořit, následující: spořte a investujte tolik, kolik můžete. Dlouhodobá finanční rezerva vám poskytuje pocit bezpečí a jistoty. Vyšší rezervu doporučujeme zejména v případě, že splácíte hypotéku, jste osoba samostatně výdělečně činná nebo očekáváte pokles příjmů domácnosti, například z důvodu rodičovské dovolené.
Jak si vytvořit finanční rezervu?
Finanční rezerva jsou peníze navíc, které slouží k pokrytí nečekaných životních a finančních situací, jako je nemoc, úraz, ztráta zaměstnání nebo rozbité auto. Vytvářením finanční rezervy na horší časy předcházíte budoucímu zadlužení nebo neschopnosti splácet půjčky. Vytvoření ideální finanční rezervy je dlouhodobá záležitost. Určitou částku byste měli spořit po celý svůj pracovní život.
Vytvořit si dlouhodobou finanční rezervu není mnohdy snadné a často připomíná běh na dlouhou trať. Nejdůležitější je rozhodnout se, zda chceme mít rezervu. Pak už je to jen otázka dobré strategie, plánování a disciplíny. Důležité je začít. Rezervu pro případ nouze je dobré vytvářet tak, že si budete průběžně odkládat částku odpovídající 10 % vašich příjmů. Pokud je to příliš mnoho, začněte s menší částkou. Je docela možné, že zatímco si takovou dlouhodobou rezervu vytváříte , překvapí vás nečekaný výdaj. Ale i malá rezerva je lepší než žádná. Proto doporučujeme pečlivé plánování finanční rezervy. Jak si naplánovat finanční rezervu? Určete si cíl – jakou částku si chcete odkládat do finanční rezervy. Obvykle se doporučuje spořit alespoň 3 až 6 měsíců vašich měsíčních výdajů. Spočítejte si své měsíční výdaje a začněte spořit. Důležitá je vhodná forma spoření finanční rezervy. Můžete spořit peníze na vysoce úročeném účtu nebo v instituci, která nabízí bezpečné možnosti investování. A především kontrolujte své výdaje , abyste si mohli svou finanční rezervu udržet. Při vytváření finanční rezervy zvažte nejlepší možnosti, které odpovídají vašim potřebám a zejména vaší finanční situaci.
Pokud disponujete finančními prostředky, můžete je zhodnotit. Zhodnocení finančních prostředků je proces vkládání peněz do různých aktiv s různou mírou rizika a výnosu. Můžete investovat do krátkodobých nebo dlouhodobých investic, nemovitostí nebo drahých kovů.
Plánování finanční rezervy a zhodnocení finančních prostředků je důležitým krokem k zajištění vašich financí v případě krize. Vždy stojí za to investovat čas a úsilí do vytvoření finanční rezervy, protože získáte určitou míru stability a klidu v nečekaných situacích – když to nejvíce potřebujete. Nikdy totiž nevíme, kdy nás nečekané události v životě překvapí!