Obsah
- Základní pravidla, která nám pomohou se vyhnout dluhové pasti
- Co to je dluhová past
- Kdy je půjčka skutečně nutná?
- Kde si půjčit? Vybírejte dobře
- Přečtěte si podmínky půjčky
- Co když už v pasti jste? Aneb: jak z dluhové pasti?
Základní pravidla, která nám pomohou se vyhnout dluhové pasti
Základem úspěšného finančního plánování je správné sestavení rozpočtu, ať už jde o rodinný nebo firemní rozpočet. Bez pevných základů rozpočtu se snadno můžeme potýkat s nečekanými náklady, nedostatkem finančních prostředků nebo neefektivní alokací zdrojů. To vše může kumulovat až do dluhové spirály. Efektivní rozpočet proto musí mít realistická očekávání, předvídat náklady a plánovat rezervy a být vytvářen podle aktuálních potřeb.
Co to je dluhová past
Většina lidí má již nějakou zkušenost s nějakou půjčku. Ať už se jedná o hypotéky, spotřebitelské úvěry nebo půjčky od nebankovních subjektů. Někteří z nás se potýkají s nečekanými finančními výdaji nebo nakupují bez plánu a rozpočtu. Často pak utratí všechny své úspory na horší časy, ale také kontokorent na platební kartě. V dobré finanční kondici zvládáte půjčky splácet a vše je v pořádku. Problémy však mohou nastat, pokud nastanou horší časy nebo nečekané situace a splácení dluhů se začne zadrhávat nebo dokonce přestane fungovat. Najednou se můžeme dostat do dluhové spirály a nevědět, jak dál.
Kdy je půjčka skutečně nutná?
Půjčka často pomůže vyřešit nečekané výdaje nebo přežít náročné finanční období. Lidé si půjčují na důležité věci, které potřebují pro život, jako je bydlení, finanční problémy v rodině nebo adekvátní lékařskou péči, na druhé straně si půjčují i na věci, které jim zpříjemní život, jako je dovolená nebo nová kuchyň. Někdy je těžké odolat nástrahám reklamy a tak jsou tu půjčky na novější model mobilu nebo hrací konzoli.
Půjčovat se ale vyplatí pouze v situacích, kdy se bez finanční injekce doopravdy neobejdeme, a to na věci, z nichž máme dlouhodobý užitek, jako například na bydlení, opravu nebo koupi auta a v dnešní době především na studium nebo neočekávané zdravotní výdaje.
Kde si půjčit? Vybírejte dobře
Vedle bank půjčky nabízí také velké množství nebankovních společností. Na trhu působí zavedené nebankovní instituce jako je CreditOn, které mají dobré renomé a mnoho spokojených zákazníků. Proto si ověřte, zda poskytovatel půjčky figuruje na seznamu České národní banky a má oprávnění k poskytování úvěrů. Máte-li pochybnosti, například o důvěryhodnosti nebankovního poskytovatele půjček, vyhledejte si jeho název v seznamu finančních subjektů.
Přečtěte si podmínky půjčky
Půjčku si vždy vybírejte pečlivě. U vybraných finančních institucí si můžete půjčku nastavit podle svých individuálních požadavků. Nebankovního poskytovatele půjčky si vždy nejprve prověřte na internetu – důvěryhodný poskytovatel musí mít licenci od České národní banky k poskytování spotřebitelských úvěrů. Tím získáte předběžný přehled o nabídkách na trhu. Udělejte si čas a důkladně si přečtěte a zvažte podmínky půjčky . Kromě samotné smlouvy věnujte pozornost také všeobecným obchodním podmínkám a sazebníku poplatků.
Co když už v pasti jste? Aneb: jak z dluhové pasti?
Pokud jste v situaci, kdy jste uvízli v dluhové pasti, je důležité si uvědomit, že váš dluh nezmizí, ale bude dále narůstat. Například si stanovte plán s cílem, kterého byste chtěli dosáhnout, abyste splatili svůj dluh, včetně časového harmonogramu. Díky tomuto plánu uvidíte, že svou obtížnou situaci můžete postupně zvládnout. Vyplatí se také vyhledávat různé informace a rady o dluzích, protože čím více jich budete mít, tím snáze najdete vhodné řešení. každý dlužník, který se potýká s problémem dluhové pasti, je individuální a má svá specifika. S řešením dluhové pasti vám mohou pomoci odborníci na problematiku zadluženosti, jako jsou právníci, ekonomové a psychologové, kteří se zabývají všemi aspekty problémů dlužníků, což je klíčový předpoklad pro účinné a komplexní řešení dluhové situace.